Albert Camus | A Pestis

Úgy gondolom, hogy fontos az életem....de azt is gondolom, hogy teljesen értelmetlen...

Születési hely: Mondovi, Algéria
Születési idő: 1913. november 7.
Neme: fiú
Neve: Albert Camus

A Pestis szimbolikus formában fejezi ki fasizmussal szembeni iszonyát és azt a filozofikus nézetet, mely egész életét és munkásságát áthatotta. Szerinte az élet céltalan, hiszen hiába építgetjük jövőnket, végül mindannyian meghalunk és így mindaz, amit addig tettünk jelentéktelenné és értelmetlenné válik. Szerinte csak az várhat nyugodt szívvel a halálra, aki teljes magányban él, hitetlenül, eszményektől, céloktól, Istentől, jövőképtől és tervektől mentesen ... mellékszereplőként ... a jelen abszurd drámájában ... az élet legnagyobb színpadán ... itt a földön.
Ezt a gondolatmenetet tükrözik A Pestis szereplőinek küzdelmei és hiábavaló fáradozásai is, miután a betegség eluralkodik az országban. Ezzel szembesül Dr Rieux és Dr Castel, akik még csodaszérummal sem tudják megmenteni betegeiket a haláltól. Erre kell ráébrednie Michelnek is, az inasnak, aki hiába próbálja nap mint nap megszabadítani a házat a patkánytetemektől.
A regényt nemcsak a metaforikus és a mérhetetlenül szuggesztív ábrázolásmód miatt érdemes elolvasni, hanem azért is, mert egy olyan sajátos és összetett világba vezeti be az olvasót, ahol minden emberi érzés és magatartásforma felszínre kerül, legyen az együttérzés, szánalom, gonoszság, rokonszenv, szeretet, vagy szerelem.
A Pestis a Közönnyel együtt nyújt igazán teljes képet a Camus-i világról. Mellesleg a Közöny ihlette a The Cure Killing an Arab című, 1978-ban megjelent, dalát is.

A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges!
2012. 11. 26. - 05:42 | © szerzőség: Andriska István