Anna császárné, Mátyás császár hitvese, 1618-ban végrendelkezett arról, hogy legyen a bécsi városfalon belül egy kapucinus kolostor, ahol férje és az ő számára végső nyughelyet biztosítanak. Az alapkőletétel 1622. szeptember 8-án történt meg. Ezekben az időkben a a Neue Markt-t még „Mehlmarkt”- vagy „Mehlgrube”-ként hívták. 1633-ig felépítették a templomot és a sírt, hogy Anna császárné és férje földi maradványait át tudják szállítani a Kapuzinergruft-ba.
A maga nemében a Kaisergruft a legnagyobb és a legismertebb ilyen jellegű kegyeleti hely. A Kapucinusok temploma alatt található, a Neuen Marktnál Bécs belvárosában. A Habsburg császári család utolsó nyughelye ez, mely több mint háromszáz évnyi osztrák történelmet dokumentál. A sírlétesítményben napjainkig 147 személy nyugszik, közöttük 12 császár ill. 19 császárné és királynő.
1010 Bécs, Tegetthoffstraße 2
Telefon: 512 68 53 / 16
Fax: 512 68 53-19
Nyitvatartás: 10:00-18:00 minden nap (kivéve november 1., 2.)
Belépő: 5 Euro (felnőtt), 11 Euro (családi jegy), 4 Euro (diák), 2 Euro (16 év alatti diákoknak)
Idegenvezetés is igényelhető.
Temetési szertartások
A legtöbb holttestet a boncolás után bebalzsamozták és zsigereiket vörösréz urnákban a Stephansdom-i hercegi sírban helyezték el. Szívük, ezüstserlegekben, a Szent Augustin Herzgruftjába kerültek.
A holtak olyan fából készült koporsókban nyugszanak, melyeket bársonnyal béleltek ki, és fémszerelvényekkel díszítettek. Az uralkodók és hitveseik koporsóinál aranyszövetet és fekete bársonyt használtak, a hercegek és hercegnők sírjainál ezüstszövetet és vörös bársonyt. Aztán ezeket a könnyű koporsókat dísszarkofágokba helyezték. (Az egyetlen kivétel Ferenc József császár szarkofágja, ami kőből készült fém helyett). Minden szarkofághoz tartozik két kulcs: az egyiket a kapucinusok őrzik, a másik a hofburgi egyházi kincstár kulcsos szekrényében fekszik.
A szertartás úgy zajlott, hogy a temetési menet, ami a Hofburgtól indult, a felravatalozás után a Hofburgkapellé-be, ill. a Stephansdomban a Kapuzinerklosters templomkapujához ment. Ott várt a Kaisergruft ferences rendi elöljárója a temetési atyákkal, és kísérte a menetet a feketével bélelt templomba. A gyászmise után a koporsót a kapucinusok fáklyákkal kísérve levitték a sírba. Ott a koporsót megint kinyitották, és az elöljáró meggyőződött a halott kilétéről. Néhány héttel később a fából készült koporsót egy bírósági hivatalnok jelenlétében behelyezték a szarkofágba, és örökre lezárták.
Híres halottak
Magyar szempontból a legnevesebb a Ferenc József-sírboltban található Sissi sírja. Szembetűnő, hogy ennél a sírnál a mai napig friss virágokat találni és magyarul írt búcsúüzeneteket, magyar tricolor szalagokkal.
Érdekességként: itt temették el a II. Mátyás néven ismert királyunkat is. 1608. november 19-én koronázták magyar királlyá a Szent Koronával Pozsonyban, és ekkor említik először a piros-fehér-zöld magyar nemzeti színű díszítéseket a források.
Itt nyugszik Mária Terézia, akinek a sír legpompásabb kivitelezésű, ráadásul kettős szarkofágját alkották meg, barokk stílusban. Ez a hely legnagyobb emlékműve.
Művészeti elemek
Valahol azt olvastam, Bécset átjárja a halál. A városban sokféle építészeti stílus megfigyelhető, találunk barokk, rokokó és klasszicista elemeket is. Ennek egyik legszebb példája a császári kripta. A patetikus emberábrázolástól kezdve növényi ornamentika, százlók, különféle állatok és féllények mellett ábrázolják a halált és az elmúlást is. Rengeteg a koponyaábrázolás, koronával vagy éppen keresztbetett combcsontokkal. Ezek a danse macabre és a memento mori köréhez tartozó ábrázolási motívumok.
A kriptáról további információ itt található: Kaisergruft
Fotók Valovics Tímea (1-18) Szelevényi Gellért (19-30)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni