A csíkrákosiként ismert, de a ma már Csíkrákossal teljesen egybeépült Göröcsfalva területén álló erődtemplom Csíkszék egyik legrégebbi, Árpád-kori eredetű műemléke. A Csíkszeredától északra fekvő település az 1332. évi pápai tizedjegyzékben „Rakus” néven fordul elő, Szent György tiszteletére emelt templomát 1433-ban említik először.
Mivel a templomban és körülötte alapos régészeti feltárást és falkutatást nem végeztek, nem tudható biztosan, hogy a mai, feltűnően rövid hajó egy román kori templom hajója volt-e, vagy az egész épületegyüttessel egyszerre, a 15. század második felében, esetleg a 15-16. század fordulóján épült.
A templom fő érdekessége a terméskőből rakott 30 méter magas torony, melynek falán különböző emberi és állati alakok és zodiákus jegyek láthatók. Földszinti része és öt emelete középkori, a fal három oldalát emeletenként egy-egy keskeny, magas lőrés töri át, felfelé haladva ezek magassága csökken.
A templomot egy 2,5-3 méter magas, szabálytalan alaprajzú, valószínűleg 17. századi, zömök támpillérekkel erősített lőréses fal keríti. Keleti szakaszán két fordított kulcslyuk alakú lőrés van, ez a lőréstípus a csíki templomok közül egyedül itt, Csíkrákoson jelent meg. A védőfal délkeleti oldalán egy kápolnára emlékeztető épület áll, melynek rendeltetése bizonytalan. Nyilván nem védelmi céllal épült, korábbi, mint a védőfal. Lehet, hogy a román kori templom szentélyének maradványa, de lehetséges, hogy egy félköríves szentélyalapra épített későbbi (temető)kápolna volt.
A templom félköríves déli ajtókerete a gótika terméke. A déli oldal csúcsíves ablaka, valamint az északi oldal pillérei is a késő gótikus korszakból valók.
A templomot 1758-ban barokk stílusban átépítették. Ekkor magasították tornyát, ráépítve a középkori részre a ma is használatos, csúcsíves ablakokkal ellátott harangházat. Szintén ekkor emelték a déli oldalszárnyat, a sekrestyét pedig egy oldalkápolnával bővítették. Ugyanekkor, vagy kevéssel ezután épülhetett a déli oldal árkádos folyosója, s talán a védőfal déli bejárata is. Tőle keletre egy kisebb oldalbejárat kapott helyet, amelyet azonban már régóta nem használnak.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni