"A nyári napforduló idején világszerte, s Magyarországon is megszentelt tüzek láncolata világít az éjszaka sötétjében.
Együttlétünk különlegessége a résztvevők, a helyszín és az ennek otthont adó Hunnia jurta falu.
A múlt, a jelen, a jövő a mai ember számára külön korszakot jelent, s a benne lévő egységet már nehezen észleli.
A spirituális úton járó ember világosodó emlékezettel kezdi hordani jelenében a múltat, amelyből állandóan merít, s folyamatosan jövővé alakítja.
A magyar nemzetségfők jurtáikat megjavítva, lelkükben és birtokaikon rendet téve a nyári napforduló megünneplésére készülődnek. Pontosan úgy, mint elődeik évezredeken keresztül.
Erre az egy napra kilépünk a mából, s bejárjuk a végtelent."
A korábbi évekkel ellentétben, idén a pomázi Magyar Vár adott helyszínt a Fényünnepnek. A látogatók különféle előadásokat tekinthettek meg, részt vehettek a tűzszertartáson, tűzön járáson, valamint megismerkedhettek a nemzetségfőkkel. A nap folyamán egyesével bemutatkozó 24 nemzetségfő közt találhatjuk Petraskó Tamást, aki a Honfoglaláskori Nemzeti Park vezetője, Nyers Csaba ötvöst és natúrkonyhai szakácsot, Hidán Csaba régészt, Szegedi Miklós fafaragó népi iparművészt, Dr. Magyar Gábor állatorvost, és több hagyományőrző szervezet vezetőjét, akiknek sátrai alkotják a jurta falut. A jurtákban és a jurták előtt a "nemzetségek" élték mindennapi életüket, alkalomhoz illő ruházatban.
A 24 jurtából álló jurtafalu közepén található a napoltár, a tűzszer központja. Maga a szertartás több részből áll.
Az elemek fogadásával kezdődik: A tűz a Pilis-hegységből, a víz a Holdvilág árokból érkezett, a nemzetségfők pedig a szülőföldjükről hozott földet egyesítették, majd a lovak vágtájával megtörtént a Földanya felébresztése is.
Nem sokkal sötétedés előtt a szeretet, a megbocsájtás és egység tűzének szertartásos meggyújtása következett a Pilisből hozott tűzzel, amit egész nap vigyáztak a fényőrök. A tűz fellobbantása után egy fehér lóval háromszor megkerülték a szertartás területét, ezzel is erősítve ezen a földön az összetartozást. Lovas fényvivők vitték a jurták előtt található családi tűzhelyekhez a tüzet, ezzel átadva a Fényünnep üzenetét, melynek idén, Wass Albert születésének 100., halálának 10. évfordulóján vezérlő gondolata a "Hagyaték".
Az egész szer alatt a Szilaj Dobosok szolgáltatták a dobszót.
Ezt követte egy közös meditáció, majd a tűzön járás, ami során a tűz tisztító ereje révén megtisztul a lélek.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni