Tallinn Pirita nevű városrészében találhatóak a romok. A Pirita folyó partján az Ősi Livóniában 1407-ben kezdték meg itt az ország legnagyobb kolostorának építését a tallinni kereskedők kezdeményezésére. A munkálatok támogatására és koordinálására két szerzetes érkezett a svédországi Vadstena apátságából, a templom a rend szigorú szabályainak betartásával készült, alapvetően a francia gótika stílusjegyeit követve. Az egykor monumentális komplexumot a közelben bányászott dolomitból és mészkőből építették. A padlót mészkő zászlók és néhány helyen mázas csempék borították. A belső terekben az aszketikusnak tartott szürkéskék színvilág dominált. A monumentális, háromszög alakú oromfal magassága mintegy 35 méter volt, a templom alapterülete 1360 m2. A templomban 13 főoltár került kialakításra, minden apostol tiszteletére, s minden oltárnak saját papja volt. Ezeken túlmenően néhány további mellékoltár is ékesítette a templomot, ezek egyikét Szent Brigitta tiszteletére emelték. A Szent Brigitta rend alapítója a 14. században élt svéd szent és misztikus volt. Az elkészült épületet 1436. augusztus 15-én szentelte fel II. Heinrich, Tallinn (Reval) püspöke.
A rend igen szigorú szabályok szerint élt. A szabályzat szerint a kolostornak egyidejűleg legfeljebb 85 lakója lehetett, 60 apáca és 25 férfi szerzetes (közülük 13 pap, 4 diakónus és 8 laikus testvér). A női és a férfi szerzetesek egymástól teljesen elkülönítve kerültek elhelyezésre. Kizárólag a templom volt közös használatú, ám ez is úgy került kialakításra, hogy az ellentétes nemű testvérek nem találkozhattak, még csak nem is láthatták egymást. A mindennapi élethez szükséges információk és esetleges használati tárgyak átadásához a falakon apró ablakokat alakítottak ki, ezeken keresztül tudtak kommunikálni a férfiak és a nők egymással.
A kolostor közel 150 éven át, 1577-ig maradt fenn eredeti formájában, amikor Rettegett Iván seregei lerombolták. A pusztítást a masszív homlokzat, a falak, a pincék és temető élte túl, amelyek a jelenkorig fennmaradtak. A Brigitta rend jelenleg is létezik, a romok mellett 2001-ben megnyitott új, modern kolostorban tevékenykednek.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni