A Bécsi Központi Temető (Wiener Zentralfriedhof ) 1874-ben a Halottak Napján nyílt meg, az osztrák főváros legnagyobb és legismertebb temetője. Tervezője Karl Jonas Mylius és Friedrich Bluntschli mérnökök.
Óriási méretei számokkal illusztrálva: 2,5 négyzetkilométeren terül el, több mint 3,3 millió ember nyughelye, 330 ezer síremléke van, mintegy 100 km-es úthálózaton járható be. Külön víz- és szennyvízhálózattal rendelkezik. Buszjárata (106-os) évi 60000 utast szállít félóránkénti indulással. Igény szerint hintó is igénybe vehető. A temető nagyobb, mint Bécs belvárosa. A város multikulturális jellege jól tükröződik a temetőn, sok nemzet és vallás kapott külön negyedet. A katolikus, evangélikus, zsidó, lutheránus rész mellett a buddhista, muzulmán, szíriai ortodox, egyiptomi kopt keresztény, illetve szerb, bolgár, görög, román és orosz-ortodox rész is helyet kapott. Az innovatív vezetőségnek köszönhetően a sokszor problémás papírtérkép mellett multimédiás készülék is igénybe vehető (7 euró) 2 és 4 órás sétákra a könnyebb tájékozódást megkönnyítendő. A 42 állomásos útvonal mellett részletes felvilágosítást ad a szecessziós stílusban épült temetőről, a hozzá tartozó templomról és a kegyhely növény- és állatvilágáról.
A klasszikus zene zarándokhelye, itt nyugszik Beethoven és Schubert, Brahms, Hugo Wolf, Salieri és Gluck, valamint az egész Strauss-família is. Magyar vonatkozásában ide temették az 1956-tól Ausztriában élő magyar Ligeti Györgyöt. A bécsi társadalom többi prominens tagja mellett a Rothschildok végső nyughelye, itt található Ausztria egyik leghíresebb popsztárjának, Falconak a síremléke is.
A Bécsi Központi Temető (Simmeringer Hauptstrasse 234.) Európa második legnagyobb temetője, méreteiben csak a hamburgi Ohlsdorf múlja felül.
Áchim András (1-60) és Szakmáry Ilona fotói
Oldalak
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni